Ar dažādiem talantiem un citām dāvanām Dievs mūs apveltī atšķirīgi, taču mums visiem vienādos apmēros Viņš dāvā laiku, ko varam izmantot gan sevis svētdarīšanai, gan sagraušanai. Manuprāt, viens no neveiksmīgākajiem laika pavadīšanas veidiem ir pārmērīga tā veltīšana datorspēlēm. 

Aplūkosim, kas padara datorspēles tik pievilcīgas. Tiešsaistes jeb online spēles apmierina cilvēku dabisko vajadzību pēc socializēšanās, jo dažādu spēles uzdevumu izpildīšanai bieži ir nepieciešama vairāku cilvēku grupa. Kāds, kuram ikdienā ir grūti uzsākt sarunu, tādējādi atrod šķietamu risinājumu. Lielās pastāvīgās grupās jeb ģildēs par visrespektētākajiem spēlētājiem kļūst tie, kuri ir pavadījuši daudz laika, attīstot spēles prasmes un iegūstot labāko ekipējumu. Tieksme pēc atzīšanas un respekta ir dabiska cilvēka vēlme. Cita dabiska vēlme ir uzkrāt īpašumu, tādēļ online spēlēs sastopama virtuālā nauda. Izdevīgs darījums virtuālajā izsoļu namā uzlabo noskaņojumu un mudina nopelnīt vēl vairāk.

Kad spēlētājs no pirmā līmeņa nokļūst otrajā līmenī, viņa varonis kļūst stiprāks, gudrāks, ātrāks u.tml. Jauna līmeņa sasniegšana izraisa ļoti patīkamas emocijas, pie kurām var ātri pierast. Pakāpeniski palielinās laiks, kas nepieciešams, lai sasniegtu nākamo līmeni. Spēlētājs tik ļoti ilgojas pēc agrākajām sajūtām, ka viņš ir gatavs spēlēt dienām ilgi, lai sasniegtu arvien jaunu un jaunu līmeni. Laika gaitā viņš ir ieguldījis daudz pūļu savā varonī un patiesi tam pieķēries, tāpēc no tā atteikties un to izdzēst ir ļoti grūti.

Vēl kāds cits spēcīgs psiholoģisks triks saistās ar atalgojuma iegūšanu mainīgā biežumā. Atalgojums var būt, piemēram, virtuālā nauda, spēcīgāki ieroči vai izturīgākas bruņas. Ja spēlētājs saprot, ka atalgojums tiek iegūts pēc vidēji pieciem izpildītiem uzdevumiem, viņš priecāsies, ja to dabūs jau pēc pirmā uzdevuma, bet neatmetīs spēlēšanu arī pēc piecpadsmit uzdevumu izpildes, jo zinās – atalgojums tik un tā būs. Vislielākās spēļu kompānijas rīko ko līdzīgu Olimpiskajām spēlēm – labākie spēlētāji no visas pasaules sacenšas par vērtīgām naudas balvām. Šīs balvas iegūst tikai daži, bet daudz ir to, kuri par to sapņo un ilgi trenējas šai „olimpiādei”.

Varētu rasties jautājums – kas gan slikts, ja jaunieši spēlē datorspēles? Vai tad grāmatu lasīšana nav tāda pati laika tērēšana? Nebūt nē. Reti kura spēle nav centrēta ap nogalināšanu. Populārajā spēļu sērijā Grand Theft Auto spēlētājs iejūtas noziedznieka tēlā, aplaupot un slepkavojot, turklāt nekas neliedz pavadīt laiku, uzbrūkot nevainīgiem garāmgājējiem. Spēlē Skyrim, kas atzīta par 2011. gada labāko spēli, varonis, lai kļūtu stiprāks, var izpildīt uzdevumus par godu dēmoniem (angliski – Daedras), kā atlīdzību iegūstot viņu relikvijas. Savukārt pasaules ietekmīgākā daudzspēlētāju tiešsaistes spēle (MMORPG) World of Warcraft ir pārpildīta ar okultismu, tajā spēlētājs var iejusties, piemēram, burvja, maga, šamaņa vai druīda lomā, uzliekot lāstus, lietojot totēmus un izsaucot dēmonus. Šīs darbības ir nevis izdomātas, bet gan aizgūtas no reālajā pasaulē lietotās dēmoniskās prakses.

Turklāt ne ar vienu citu spēli nesaistās tik daudz nāves gadījumu kā ar World of Warcraft. Kāds 13 gadus vecs puisis izdarījis pašnāvību, lai aizsaulē savienotos ar spēles varoņiem. Vēl kāds cits spēlētājs nogalinājis savu biedru, kurš tam nozadzis virtuālo zobenu. Vairāki cilvēki ir nomiruši pēc dienām ilgas nepārtrauktas spēlēšanas. Mazāk ekstrēmas datorspēļu atkarības izpausmes ir attālināšanās no draugiem un ģimenes, darba zaudēšana, negulēšana, nerūpēšanās par personisko higiēnu un kārtīgām maltītēm.

Lai atbrīvotos no datorspēļu atkarības, pirmais solis ir savas problēmas apzināšanās. Jāpieņem lēmums, ka vēlies atkal kļūt brīvs. Ir dažas stratēģijas, kas var palīdzēt, ja neesi gatavs uzreiz atmest spēlēšanu. Lomu spēlēs daudziem visvairāk patīk nevis pati cīņa, bet gan īsās, aktieru ierunātās filmiņa. Tās var noskatīties portālā YouTube. World of Warcraft un līdzīgām MMORPG ir privātie serveri, kas ļauj iegūt jaunus līmeņus pat 20 reizes ātrāk. Citās spēlēs var lietot „čītus” – kodus, kas ļauj iegūt līmeņus vai ekipējumu bez piepūles. Tādējādi spēle vairs nešķiet tik izaicinoša un aizraujoša. Labs ilgtermiņa risinājums ir atrast kādu interesantu nodarbi, kas ļauj gūt gandarījumu par sasniegto un pakāpeniski samazināt spēlējot pavadīto laiku. Tomēr, lai atbrīvotos no atkarības pilnībā, reiz ir pilnībā jāpārtrauc spēlēt. Tad īpaši ieteicama regulāra Svētās Komūnijas pieņemšana. Kamēr nebūs izveidojies spēcīgs ieradums atturēties no datorspēlēm, sevišķi kārdinājumi tiks piedzīvoti, lietojot internetu, jo daudzās mājaslapās gar malām parādās spēļu reklāmas. Tādos brīžos var palīdzēt lūgšana vai vienkārša pāris minūtes ilga pastaiga pa istabu. Atceries, dzīve ir skaista! Neļauj datorspēlēm sabojāt to!

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt