Dienvidāfrikas Republikas (DAR) Limpopo provincē 13. septembrī notika Benedikta Samuēla Tšimangadzo Dasvas beatifikācijas Svētā Mise. Viņš tika nogalināts 1990. gadā, jo neatzina un pretojās ticībai burvestībām. Dasva ir kļuvis par pirmo DAR svētīgo. Svinībās klātesošais valsts prezidents Jakobs Zuma atzina šo brīdi par ārkārtīgi svarīgu ne tikai DAR, bet visai Āfrikai.

Benedikts Dasva piedzima 1946. gada 16. jūnijā, par katoli kļuva 17 gadu vecumā un par savas dzīves devīzi izvēlējās vārdus «Ora et labora» (lūdzies un strādā). Viņš strādāja par skolotāju un direktoru pamatskolā. Dasva šo darbu uzskatīja par savu aicinājumu. Tā kā vietējie iedzīvotāji izglītību neuzskatīja par svarīgu, viņš nemitīgi iedrošināja un aicināja vecākus laist bērnus skolā. 1980. gadā Benedikts salaulājās, un viņa ģimenē uzauga astoņi bērni. Benedikts aktīvi iesaistījās draudzes dzīvē, pretojās maģijas praktizēšanai, kas bija ļoti izplatīta vietējo iedzīvotāju vidū.

Bieži nevainīgi cilvēki tika apsūdzēti lāsta uzlikšanā kādam, un tādēļ tika nogalināti. 1990. gadā Dasvas ciematam pāri gāja lielas vētras, kuras vietējie uzskatīja par ļauno burvju roku darbu. Zibens izraisītā ugunsgrēkā nodega vairākas mājas. Ciema vecākais nolēma lūgt palīdzību pie dziednieka, bet maksa par šo palīdzību būtu jāsedz visiem ciema iedzīvotājiem. Benedikts atteicās maksāt un skaidroja, ka zibens un vētras ir dabas parādības un ka ticība Kristum nepieļauj piedalīšanos šādās darbībās. Vietējie iedzīvotāji kļuva nikni un uzbruka Dasvam. Viņam izdevās paslēpties, tomēr, lai neciestu cilvēki, pie kuriem viņš bija patvēries, Benedikts izgāja pie saviem uzbrucējiem, kuri viņu nogalināja.

Vietējais ordinārijs uzrunāja svinībās klātesošos, sakot, ka Benedikta drosme un uzticība katoļticībai ir paraugs visiem Āfrikas iedzīvotājiem.

Nr. 18 (522) 2015. gada 26. septembris

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt