11. jūnijā pāvests audiencē pieņēma Romā izvietotās ANO Pārtikas un Lauksaimniecības organizācijas FAO pārstāvjus, kas piedalījās 39. konferencē par bada novēršanu pasaulē. Svētais tēvs atzīmēja, ka problēmu risināšanai bieži vien izvēlamies deleģēt kādu citu, nevis rīkoties paši. Arī tad, ja piedalāmies sanāksmē, konferencē vai dokumenta izstrādāšanā, rīcību atstājam citu ziņā.  Arī attiecībā uz pārtikas situāciju pasaulē nepietiek ar nemitīgiem skaitliskajiem aprēķiniem.

Francisks atzīmēja, ka šodien badu cieš mazāk cilvēku nekā 1992. gadā, kad skaitļi uzrādīja 1 miljardu 200 miljonus badacietēju. Tai pašā laikā satraucoša ir statistika par izšķērdību. Atkritumos aiziet trešā daļa pasaulē saražotās pārtikas. Pāvests norādīja, ka ir jāmaina dzīves stils.

Francisks aicināja pajautāt, cik lielā mērā badu pasaulē ietekmē tirgus regulas, cenas. Pāvests aicināja vārdu „solidaritāte” neatstāt tikai vārdnīcās, bet reāli pielietot praksē, starptautiskajās attiecībās, veidojot „tuvākā politiku”. Svētais tēvs pieminēja arī cilvēku izglītošanas jautājumu korektai pārtikas lietošanai. Rietumos cilvēki patērē pārāk daudz pārtikas un pārāk daudz arī izmet. Pasaules dienvidu daļā ir jānodrošina vietējā ražošana tā vietā, lai šeit pastāvošo „hronisko badu” mazinātu ar ārzemju pārpalikumiem un humanitāro palīdzību. Humanitārās palīdzības nepietiek un tā ne vienmēr nonāk pareizajās rokās. Nabadzīgajās zemēs tiek radīta atkarība no lielajiem starptautiskajiem pārtikas ražotājiem un, ja kādai zemei nepietiek ekonomisko līdzekļu tās iepirkšanai, tad tauta cieš badu.

Pāvests pieminēja arī ūdens resursu samazināšanos klimatisko izmaiņu dēļ, kas samazina arī kultivējamo zemju platību. Šai ziņā lielu ļaunumu nodara dažas transnacionālās kompānijas.

„Mainīsim savas attiecības ar dabas resursiem, zemes izmantošanu, patēriņu, nekritīsim patērēšanas verdzībā,” aicināja pāvests.

Nr. 12 (516) 2015. gada 20. jūnijs

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt