Kuras dienas ir obligāti svinamas ar piedalīšanos Svētajā Misē – tikai Lielā Piektdiena vai Lielā Ceturtdienā, Lielā Piektdiena un Lielā Sestdiena? Kurās dienās nedrīkst strādāt, piemēram, kopt māju, darīt dārza darbus?

Liels paldies par jautājumu. Ja skatāmies juridiski, saskaņā ar Baznīcas likumu, tad attiecībā uz Lielo nedēļu laiku tas nosaka, ka ikvienam katoļticīgajam Lielajā Piektdienā ir jāgavē – bez gaļas ēdieniem ēst vienu reizi līdz sātam, savukārt dievkalpojums obligāti jāapmeklē un no smagiem darbiem jāatturas tikai Lieldienu svētdienā (tāpat kā visās gada svētdienās un vēl deviņās citās lielu Baznīcu svētku dienās: 8.XII, 25.XII, 1.I, 6.I, 2.II, 19.III, Kunga Debeskāpšanas svētkos, Kristus Vissvētās Miesas un Asins svētkos, 15.VIII, 1.XI). Lielajā Ceturtdienā, Lielajā Piektdienā un Lielajā Sestdienā līdz ar to uz dievkalpojumu nav jāiet obligāti un arī strādāt nav aizliegts.

Savukārt, lūkojoties no teoloģiskā, īpaši liturģiskā viedokļa, jāatceras, ka Lielās Ceturtdienas Pēdējo Vakariņu Svētai Misei nav noslēguma, Lielajā Piektdienā un Sestdienā Svētās Mises netiek svinētas. Lielajā Ceturtdienā iesāktā Svētā Mise noslēdzas Lieldienu vigīlijas dievkalpojumā. Līdz ar to ikvienam, kas vēlas saprast un izdzīvot šo svētku būtību, vajadzētu piedalīties visu Trīs Svēto dienu, jeb Triduum dievkalpojumos, kā arī pavadīt laiku lūgšanās baznīcā. Tikai izdzīvojot visus Lieldienu dievkalpojumus kopumā, mēs varam pilnībā nosvinēt Lieldienu svētkus kā Pashu – Jēzus nāves un augšāmcelšanās notikumus. Skaista tradīcija ir lūgšanu nakts no Lielās Ceturtdienas uz Lielo Piektdienu, kā arī no Lielās Sestdienas līdz Lieldienu rīta dievkalpojumam.

Nr. 6 (510) 2015. gada 28. marts

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt